Regulamin
R E G U L A M I N
Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „MORENA” w Osiecznej
Działając na podstawie § 6 Załącznika nr 2 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 roku w sprawie ramowych statutów placówek publicznych (D.U. Nr 52 z 30 marca 2005 roku poz.466) oraz Uchwały Nr XLVIII.338.2022 Rady Miejskiej Gminy Osieczna z dnia 20 grudnia 2022 roku w sprawie zmiany Uchwały Nr XXII/134/200 Rady Miejskiej w Osiecznej z dnia 30 czerwca 2005 roku w sprawie nadania Statutu Szkolnemu Schronisku Młodzieżowemu „MORENA” w Osiecznej ustanawiam niniejszy Regulamin, który obowiązuje od dnia podjęcia.
I. Z a s a d y o g ó l n e
- Prawo do korzystania ze schroniska przysługuje młodzieży szkolnej i studenckiej, nauczycielom i wychowawcom oraz członkom Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (PTSM) jak również obcokrajowcom należącym do macierzystych stowarzyszeń Schronisk Młodzieżowych. Z noclegu w schronisku w razie wolnych miejsc mogą korzystać również pozostałe osoby. Wszystkich obowiązuje przestrzeganie regulaminu schroniska.
- Rezerwacji miejsc noclegowych w schronisku można dokonać osobiście, telefonicznie, listownie lub pocztą elektroniczną. Grupy rezerwujące pobyt w schronisku powyżej trzech noclegów (grupa to 10 i więcej osób) zobowiązane są do zawarcia stosownej umowy – rezerwacji ze schroniskiem na piśmie, która określa szczegółowe warunki pobytu i płatności. Schronisko nie przyjmuje rezerwacji od osób niepełnoletnich.
- Turyści indywidualni przyjmowani są na noclegi bezpośrednio w schronisku jeśli są wolne miejsca z tym, że pierwszeństwo ma młodzież szkolna i studencka oraz członkowie PTSM a następnie inne osoby.
- Przybywający do schroniska (powinno to nastąpić w godz. 1700 - 2100 lub czasie indywidualnie uzgodnionym z dyrektorem lub wicedyrektorem schroniska) wpisani, są do Księgi Rejestracyjnej Schroniska oraz regulują należne opłaty, według cennika wywieszonego w schronisku zatwierdzonego przez Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna. Grupy zorganizowane są rejestrowane na podstawie listy uczestników wyjazdu potwierdzonego przez szkołę lub inny podmiot organizujący pobyt w schronisku. Osoby nie wpisane do Księgi Rejestracyjnej schroniska nie mogą przebywać w schronisku.
- Ze schroniska można korzystać nie dłużej niż przez trzy noce chyba, że są wolne miejsca i dyrektor lub wicedyrektor schroniska wyrazi zgodę na dłuższy pobyt.
- Osoby płci żeńskiej i męskiej kwateruje się w oddzielnych pokojach (powyższe nie dotyczy rodzin).
- Obowiązkowa dezynfekcja rąk przy każdorazowym wejściu na teren Placówki.
- Osoby, które przebyły chorobę zakaźną nie mogą w czasie kwarantanny korzystać ze schroniska.
- Kierownik zespołu wycieczkowego lub opiekunowie – wychowawcy grupy obowiązani są nocować w schronisku razem z uczestnikami; w przeciwnym przypadku zespół nie może być przyjęty do schroniska.
- Korzystający z noclegu w schronisku o ile rezygnują z pościeli schroniskowej muszą być zaopatrzeni we własną pościel lub śpiwór. Dyrektor lub wicedyrektor schroniska ma prawo sprawdzić przy przybyciu grupy lub indywidualnej osoby czy posiadają śpiwory lub bieliznę pościelową.
- Warunkiem przyjęcia do schroniska jest podanie danych osobowych i okazanie dokumentu tożsamości.
- Osoby uprawnione do zniżek zobowiązane są do okazania dokumentu tj. legitymacji szkolnej, studenckiej, Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (PTSM) lub Hostelling Internacional (HI)
- Administratorem danych pozyskiwanych w celach meldunkowych jest Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Morena” ul. M. Kopernika 4 w Osiecznej.
II. P r a w a i o b o w i ą z k i o s ó b k o r z y s t a j ą c y c h z e s c h r o n i s k a
- Osoba korzystająca ze schroniska ma prawo:
- Ciszy nocnej w godz. 2200 - 600,
- korzystania z pomieszczeń mieszkalnych w godz. 1700 do 1000 następnego dnia. Zasada ta nie dotyczy grup przebywających w schronisku powyżej trzech nocy,
- do korzystania ze świetlicy i urządzeń znajdujących się w niej w godz. 1700 -2200oraz od 700 – 1000 lub według indywidualnych uzgodnień z dyrektorem lub wicedyrektorem schroniska,
- korzystania z kuchni samoobsługowej i jej wyposażenia w celu przygotowania śniadania lub kolacji,
- informacji turystyczno – krajoznawczej i opieki wychowawczej,
- zgłaszania lub wpisywania wszelkich uwag dotyczących funkcjonowania i pobytu w schronisku do książki życzeń i uwag,
- egzekwowanie postanowień Statutu Schroniska.
- Osoba korzystająca ze schroniska ma obowiązek:
- Dezynfekcji rąk przy każdorazowym wejściu do schroniska,
- zachować ciszę nocną w godz. 2200 - 600,
- przygotować posiłki (śniadanie lub kolację) w kuchni samoobsługowej i spożywać je w świetlicy a po spożyciu posiłku posprzątać kuchnię i świetlicę. Posiłków nie wolno przygotowywać i spożywać w pokojach mieszkalnych,
- do godz. 800 zasłać łóżka (tapczany) i posprzątać pomieszczenia mieszkalne,
- w godz. 1000 – 1700 z pomieszczeń mieszkalnych oraz innych w schronisku korzystać nie wolno (nie dotyczy grup przebywających powyżej trzech nocy),
- na terenie schroniska obowiązuje zakaz palenia tytoniu, e – papierosów, spożywania alkoholu, używania i rozprowadzania narkotyków, uprawiania gier hazardowych oraz handlu obnośnego,
- poruszania się po schronisku w obuwiu domowym, obowiązuje schludny ubiór, spokojne i uprzejme zachowanie,
- pozostawiania sprzętu i urządzeń z których korzysta w stanie nieuszkodzonym – w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub ubytków w wyposażeniu wicedyrektor schroniska określi wysokość odszkodowania i pobierze odpowiednią kwotę pieniędzy,
- zabezpieczenie własnych przedmiotów wartościowych i pieniędzy – schronisko nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty pozostawione i nie oddane do depozytu,
- przestrzeganie przepisów meldunkowych,
- przestrzeganie przepisów BHP i przeciw pożarowych,
- przestrzeganie zasad kultury osobistej i stosowania się do postanowień Statutu oraz Regulaminu Schroniska.
III. Z a s a d y k o ń c o w e
- W razie przekroczenia regulaminu schroniska lub nieodpowiedniego zachowania, wicedyrektor schroniska w porozumieniu z dyrektorem schroniska jest uprawniony do usunięcia takiej osoby ze schroniska a ponadto powiadamia o tym właściwą szkołę, uczelnię, organizację społeczną itp.
- We wszystkich sprawach nie ujętych w regulaminie a dotyczących toku życia w schronisku jak zapewnienie porządku, przestrzeganie zasad kultury itp. korzystający ze schroniska są zobowiązani stosować się do wskazań dyrektora i wicedyrektora schroniska.
Osieczna 01 luty 2023 roku.